42. Zraz cykloturistov KST

P O Z V Á N K A

NA 42. ZRAZ  CYKLOTURISTOV DO REGIÓNU TURIEC

Región Turiec je situovaný v strednej až severozápadnej časti Slovenska. Územie regiónu leží v Turčianskej kotline, ktorá je obklopená hrebeňom Malej a Veľkej Fatry, pohorím Žiar a Kremnickými vrchmi. Rozloha Turca je približne 1129 km2 a tvorí ho 69 miest a obcí. V okrese Turčianske Teplice sa ich nachádza 26 a v okrese Martin 43.

TURIEC tvoria okresy Martin a Turčianske Teplice. Región Turiec patrí k regiónom, ktoré ponúkajú   návštevníkovi prakticky všetko – nádherné prírodné scenérie, termálne pramene, kultúrne pamiatky, históriu, športové možnosti. Turiec sa nachádza v Turčianskej kotline, ktorá je obkolesená národnými parkami Veľká a Malá Fatra a Kremnickými vrchmi a pohorím Žiar. Región Turca má ideálne podmienky na rozvoj turistického ruchu nielen kvôli krásnym horám a dolinám, ktoré poskytujú rozmanité možnosti na horskú turistiku a cykloturistiku. Nájdete tu moderné lyžiarske strediská, kúpele, aquapark aj historické pamiatky.

Centrom a najvýznamnejším mestom Turca je mesto Martin s bohatou históriou s národným i kultúrnym významom. Sídli v ňom Matica Slovenská, Etnografické múzeum, Divadlo SNP alebo Slovenská národná knižnica, múzeum Červeného kríža, Múzeum Andreja Kmeťa, Benkovo múzeum. Nachádza sa tu tiež národná kultúrna pamiatka Národný cintorín, na ktorom je pochovaných mnoho známych osobností slovenskej kultúry a histórie. Na hrebeni Malej Fatry, tesne nad Martinom nájdete známe lyžiarske stredisko Martinské hole s modernou šesťsedačkovou lanovkou a výbornými snehovými podmienkami, a južnejšie Valčianska dolina, ktorá ponúka zimné i letné  turistické a športové zážitky. Na opačnej strane vo Veľkej Fatre leží ďalšie nižšie položené skicentrum – Jasenská Dolina, pre peších i cykloturistov je zaujímavá Gaderská dolina s Blatnickým hradom, Čertovou bránou. Určite by ste si nemali nechať ujsť najväčšiu expozíciu objektov ľudovej architektúry na Slovensku v Múzeu slovenskej dediny – skanzene v Jahodníckych hájoch. Mesto Vrútky je známe ako dôležitá dopravná križovatka.

Zo Slovenského Pravna možno podniknúť výlet do starobylých horských osád BrieštieHadviga.

Z prírodných krás ponúka Turiec Šútovský vodopád (najvyšší v Malej Fatre) a tiesňavu Tesnô. Z pamiatok stojí za zmienku Blatnický hrad, Sklabinský hrad, Znievsky hrad, kláštor premonštrátov v Kláštore pod Znievom, anglický park a kaštieľ v Turčianskej Štiavničke a kaštieľ s anglickým parkom v Mošovciach. Pre dokonalý relax poslúžia kúpele v Turčianskych Tepliciach. Turiec je známy aj minerálnymi vodami. Známe sú napríklad Budiš a Fatra.

Turiec sa môže pýšiť unikátnou sieťou vyše 400 km značených cyklotrás pre cestnú aj horskú cyklistiku. Návštevník na dvoch kolesách si môže naplánovať túru po trasách rôznej obťažnosti. K dispozícii sú mapky, informačné panely, kvalitné značenie a orientačné tabule v teréne s údajmi o vzdialenostiach v kilometroch. Trasy vedú málo frekventovanými vedľajšími cestami cez malebnú pahorkatinu vnútri Turčianskej záhradky  ale i do hlbín dolín Veľkej a Malej Fatry alebo na Martinské hole do nadmorskej výšky temer 1400 m. Na cyklotrasách sú rozhľadne – na tankovej ceste, nad Kalníkom, na Tŕní a na Brotnici.

Každá obec v Turci ponúka návštevníkom niečo zaujímavé. Napríklad na Bystričke je letné sídlo prvého čs. prezidenta Tomáša Garygua  Masaryka, v Necpaloch malá vodná elektráreň, vo Vrútkach židovská synagóga, v Blatnici múzeum Karola Plicku, v Martine, miestnej časti Priekopa je najväčšie Hasičské múzeum v Európe.  Takmer v každej obci sa nachádza historický kostol, každý je niečím výnimočný.

Peší turisti môžu navštíviť turistické chaty na Martinských holiach, na Borišove alebo na Kľačianskej Magure. Mierny adrenalín môžu turisti zažiť na ferrate HZS pod Martinskými holami. Nástup na ferratu začína neďaleko konečnej zastávky MHD.

Nie je možné pridávať komentáre.